Premultiplied ve Straight alpha arasındaki fark.

Merhaba, Eğer adobe ve benzeri compositing yazılımları ile çalışıyorsanız çok sık karşılaşacağınız sorun değil ama diğer yazılımlarda önemli bir husus bu alfa ayarları. Özellikle bu yazılımlara oval hatlara sahip peşli resim(image sequence) import ediyorsanız çok baş ağrıtabiliyor. Dilim döndüğünce konuya değineyim;

Straight alpha:

Straight alpha ayarında RGB (Fill channel ya da renk kanalı da denebilir.) tüm renkleri hiçbir yumuşama ve backgorunddaki siyahtan etkilenmeden dolduruyor. alpha’sında gri yumuşama olduğu halde renkli tarafta yumuşama görmezsiniz. Siz yazılıma import ettiğiniz zaman alpha channel üzerinden yumuşama noktalarını import sonrası oluşturup birleştirir.

Premultiplied Alpha:

Premultiplied alpha ayarında solda RGB nin yumuşayan kenarlarının siyah zeminle birleştiğini görürsünüz. İç-içe geçmiştir. İmport esnasında yazılım birleştirirken alphanın içindeki yumuşama değerine göre RGB üzerindeki saydamlığını ayarlar.

Bu bilgiler ne işe yarayacak?

Bu bilgiye sahip olursanız After effects, Premier, Orad, Vizrt, Wasp3d, Unreal engine gibi yazılımlara hareketli/hareketsiz resimler yüklerken kenarda siyahlaşma, tırtıklanma gibi sorunların nedenini daha çözmüş olursunuz. Mesela After effects’te premultiplied render edilmiş transparan videoyu straight ayarlarıyla başka yazılıma yüklediğinizde ayarlarından müdahale etmeniz gerekir. Herzaman size gelen sequence ya da video hangi alfa ayarında ise o ayarla export etmeye çalışın.

Bu bana gelen destek sorularından birinde hallettiğim basit bir konuydu ama günlerce çözemediği için stres yaşayanların var olduğunu bilip yazmak istedim.

İyi günler.

ingilizce kaynaklar:

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir