Edebiyat Vitrin

Arapça Öğrenenlere Ufak Bir Katkı

Merhaba,

Yaklaşık 1 haftadır arapça öğrenmek konusunda epey kaynak araştırdım diyebilirim. Araştırmalarımın sonucu edindiğim fikirleri maddeler halinde saymak isterim;

  • Öncelikle Kuran okuma eğitimi ile Arapça eğitimi birbirine girmiş bulunmakta. “Kuran da Arapçadır kardeşim” diyebilirsiniz. Ama bu dilde konu sadece alfabe ve okumadan ibaret değil ki. Öncelikle dilin yapısı ve mantığı hakkında açıklama yapılması daha önemlidir sanırım. Bu doğrultuda öğrenci önce öğreneceği dilin yapısı hakkında bilgi sahibi olur, sonra da bu dili öğrenme konusunda aşamaları gözden geçirir. Bir nevi “içindekiler” dizisi gibi.
  • Bu sene nasipse ikinci üniversite olarak İlahiyat fakültesini düşünüyorum Açıköğretim Fakültesi aracılığıyla. Birden aklıma üniversitenin çevrimiçi kaynağından Arapça-1 kitabının PDF dosyasını indirmek fikri geldi. İndirdiğimde heyecanla açtım ve ilk ünitede çuvalladım. Çünkü ders konuya direkt arapça okuma parçasıyla başlıyor ve bununla da yetinmeyip parçadan Arapça sorular soruyor. Hayda… Şimdi ihtimal olarak benim İmam Hatip Lisesi mezunu olduğumu düşünüyorsan yanılıyorsun. Ben normal dışarıdan gelen bir AÖF öğrencisiyim. Öncelikle insan öğretir, sonra okutur. Tabiri yerinde olacak ki “Arap saçı” tam olarak uyuyor bu kitaba.
  • İnternet üzerinden diğer kaynaklara baktım, hatta bayağı iddialı siteler vardı ama iddiaları size arağçayı şakır şakır konuşacak düzeyde öğretmek değil. İlahiyat sınavlarından geçme garantisi. Şu sınav kafasıyla dil öğretme/öğrenme mantığına ayrıca kıl oluyorum. Bir de arap hocalardan arapça eğitimi var. Gayet güzel bir pratik yöntemi bence ama değil ağabey, yeterli değil! Çünkü benim oraya gelebilecek alt yapıyı edinmem lazım. Bir dil bölümü mezunu olarak söyleyebilirim ki, çoğu kaynak dilin ortasından dalıyor. İyi sen biliyorsun ama ben bilmiyorum senin geldiğin yere kadarını, ne oalcak şimdi?
  • Sonra ingilizce eğitimi aldığım hocam Murat Ulubay geldi aklıma. Benim ilköğretim ve lisedeki çarpık ingilizceyi 10 gün gibi kısa bir sürede düzeltip yeterli derecede ingilizce konuşabilmemi, okuduğumu anlayabilmemi ve yazabilmemi sağlamıştı. Yanlış duymadınız 10 gün! Murat hoca insanın dil öğrenirken zekâsına karşı beslediği kin ve tedirginliği saygıya dönüştürüyor. Neyse o konuda da uzun uzun yazarım inşallah ama içimden “Ah be! Keşke Murat hoca arapça da bilseydi de ondan öğrenseydim” diye geçmedi değil.

Araştırmalarıma devam ederken youtube’da Ferhat Yıldız isimli bir çılgınla karşılaştım. Adam dil öğrenme mantığını yemiş içmiş. Yalan yok, önce 10 dakikada ingilizce öğretiyoruz, 5 dakikada sizi kıllı bir Rus generaline çeviriyoruz gibi iddialı cümlelerden hep kaçınmışımdır. Yine de izlemeye inat ettim. Adam beni sıksa da sonuna kadar direteceğime söz verdim. “Huve kaane muazzamen!(o muazzamdı, müthişti!)” diyebilecek kadar arapçayı iki dakikada öğrendim ve bunu diyebilecek akdar da etkilendim. Telaffuz yanlışları ve latince yazmasını eleştirenler vardı yorumlarda. Hiç kulak asmadım. Çünkü adam bir kere başlarken Murat hoca gibi, sapla samanı ayırt ederek başladı. İsim cümlesi olumlu olumsuz ve soru(şimdi,geçmiş,gelecek), sonraki derste ise Fiil cümlesi için aynı kalıplar… Hoppala. Şu an Irak’ta çalışıyorum ve yanımdaki Arap arkadaşıma cümleyi kurdum, anladı… Hem de geçmiş gelecek ve sülalesini saydım yine anladı. Bir kaç uyarı yaptı telaffuz ilgili ve eğer bunları 10 dakikada öğrendiysen hiç sorun değil, maşallah dedi. Şimdi yorumlara bakıyorum. Genellikle imam hatip ve ilahiyat mezunlarının (bir kısmı çünkü çoğu ihl li hocaya duacı) “ena değil, ene bi kere… ohoo bu ders saçmalık yeaaa” falan gibi yorumlarını gördüm. Çok afedersiniz ama ağzımı bozmalıyım. “Ulan hıyar! senin akademik çabayla, kitaplarla aktaramadığın mantığı adam bir videoda aktardı!” diyerek uzatmadan çekilmek istiyorum. Hayır yanımdaki 30 yıllık kıdemli arap beğendi, bu beyefendiye beğendiremiyoruz.

Şimdi öncelikle dersin videosunu atıyorum. Ayrıca videoda tahtayı biraz birbirine katmış Ferhat hoca. Ben de örneklemeleri bir çizelge haline getirerek, bu çabaya katkı sunmak istedim. Umarım faydası olur.

Not: Sinir ve telaş içerisinde yazılmıştır, imlâ hatalarının farkındayım. İnşallah iş yoğunluğum bittiğinde düzelteceğim.

Fidiyo:

5 GÜNDE ARAPÇA ÖĞRENİYORUM DERS 1.

Ve bu da çizelge:

ARAPCA_CIZELGE_Ornek

Sadece tahtayı görmek isteyenler için:

ARAPCA_CIZELGE_TAHTA

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Yorumlar

  1. Ş. Çalınga says:

    Ferhat Yıldız ile zaman kaybedeceğinize piyasada satılan onlarca konuşma kılavuzu bulunuyor. Zaten onun kendi yöntemi gibi lanse ettiği şey konuşma kılavuzlarında mevcut.

    1. bunları yorumda ya da mail olarak tavsiyede ederseniz seve seve alır çalışırım. Çok teşekkürler yorumunuz için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir