Blockchain Kripto Dünyası

Lightning Network Kurulumu

Mühim tavsiye!

Ücretsiz test için Google cloud un verdiği 300 dolarlık deneme kredisi ile denemeniz tavsiye edilir. İllaki ücret ödeyeceğim diyorsanız; LN için sunuculara yüksek miktarlarda ödemeyin. Contabo firmasını keşfettik biz. Aylık 7 euro’ ya çift cpu 6gb ram ve 500 gb HDD kapasitesi vps kiralayabiliyorsunuz;

https://contabo.com/?show=vps

Giriş

Merhaba arkadaşlar. Ben bir adet Lightning network kurulumunu medium makalesinden yola çıkarak yaptım ve kurmak isteyen arkadaşların da gözleri kanamasın diye burada paylaşıyorum. Çünkü O makalede bazı şeyler eksik anlatılmış ve 2- 3 gün boyunca o eksiklerle uğraştık. Bunun dışında bu olay nedir? ne değildir? konusunu açmakla beraber ilerleyen günlerde bu makaleyi daha okunabilir hale getirmeye çalışacağım. Ayrıca https://lnmainnet.gaben.win/ adresinden kurulmuş olan nodelara bakabilir ve kendi kurduğunuz node un görünüp görünmediğini kontrol edebilirsiniz. 

Ben sayfama reklam almıyorum gördüğünüz gibi ve sırf reklama yatırım ya da seo puanı  için de laf kalabalığı yapmadan takır takır aşamaları yazıyorum. Bu yüzden üşenmeden her satırı okuyun önce sonra uygulamaya geçin. Buradaki amaç zaman çok geçmeden node sayımızı artırmak olacak. Unutmayın ne kadar fazla olursak o kadar iyi bir gelir oranına ulaşırız işlemlerde. Zaten LN mevzusunun ne olduğunu araştırdıysanız kalabalıktan kastımın ne olduğunu biliyorsunuzdur.

Ayrıca tüm aşamaları kurnazlık yapmadan belirtmeme rağmen kuramayan olursa aşağıdaki linkten LN grubumuza dahil olup soru sorabilirler.

Lightning Network Telegram grubumuz

Ben otomatik docker yükleme seçeneğini de değerlendirip Digital oceandan 80 dolarlık paketi aldım. siz de oradan sunucu açmak isterseniz Bu linke tıklayarak referanslı üye olabilir ve ücretsiz kredi ile başlayabilirsiniz

Fakar docker yüklü olmayan bir sistemde iseniz: Ubuntuya docker yüklemek için bu adreste yazılanları uygulayabilirsiniz. 5 dakikanızı almaz.

Çok konuştum komutlara başlayalım:

Açtığınız node servera terminal/putty ile bağlandığınızı var sayıyorum.

 

 

ctrl + c yap ve aşağıdaki kodları girin. bu kodlarla klasör oluşturup bitcoinin githuba aktarılmış “dougvk” reposundan dosyaları çekeceksiniz.
bu dosyalar yaklaşık 150 küsür GB olduğu için 12 saati buluyor yüklenmesi.

 

aşağıdaki kodlarla ara ara girip download gidişatına bakabilirsiniz.

 

Bu sürerken aşağıdaki komutu çalıştıralım

dilerseniz

komutu ile de olur. (bundan çıkmak için ise crtl+x yapar sonra da Yes dersiniz ve enter a basarsınız)

ve gelen boşluğa aşağıdaki satırları girelim (burada client kısayoluna adres belirtiyorsunuz)

 

ve ctrl + c ile buradan çıkalım.

Sonra aşağıdaki komutlarla devam edelim. (ilk komut kısayolu yetkilendiriyor, ikincisi client için bilgileri gösteriyor)

 

Bu komut ile bitcoin client infosuna bakacaksınız aşağıdaki gibi gözükmesi gerekiyor.

 

 

Şimdi artık yüklemenin bitmesini bekleyeceksiniz. yaklaşık 12-13 saat sürecek ve bağlantıya göre daha uzun sürebilir. kontrol etme kodu:

 

bu kodu aralıklarla bakabilirsiniz. ta ki loglarda bulunduğumuz tarihe gelene kadar. zaten bitince error verecek.

İkinci Aşama

 

ve ctrl + c ile buradan çıkalım.

aşağıdaki kod ile lightning-cli kısayoluna izin veriyoruz:

 

 

bu kodla da lightning-cli çalıştırmış oluyoruz.

 

Burada belirtmem gereken bir şey var. eğer “lightning-cli: Connecting to ‘lightning-rpc’: Connection refused” gibi bir hata alırsanız lightning-cli aktif değil demektir. mantığı biraz apache gibi. çalıştırmanız lazım.
Bu yüzden önce docker lightning-cli stop ya da sadece lightning-cli stop komutunu verin.

sonra tekrar aşağıdaki kodu çalıştırın

 

artından tekrar

 

size değişik hashler içinde numaralar verdiğini gördüyseniz ok. çalışıyor. aksi halde yine yukarıdaki hatayı verir.

 

Artık Node’unuz hazır. Geriye kaldı node fonlamak için btc adres alma:

 

çıkan adresi kopyalayıp saklayın.

sonra bu adrese btc yollayıp fonlamanız lazım. Ben 400bin satoshi (0.00400000) gönderdim.

6 onay aşamasını bekleyip sonra da kontrol etmenizi öneririm.

gelip gelmediğini kontrol etmek içinse,

 

ayrıca txfee oranını belirlemelisiniz. yani işlemlerden alacağınız ücretler. Bunun için aşağıdaki kodu yazarsınız

 

ve aşağıdaki ekran gelir. Acil, normal ve yavaş aktarım hızları için alacağınız msatoshi cinsinden komisyonlar. Bu araştırdığım LN bloglarından aldığım öneriler arkadaşlar.
siz değişik oranlarda da yapabilirsiniz ama unutmayın ki tercih edilme sebebiniz vereceğiniz uygun oranla alakalı.

 

Geldik node’a bağlanmaya

https://lnmainnet.gaben.win/ adresinden yoğun bağlantı olan node u seçin ben SLEEPYARK ı seçtim ama bu nodeların sağlam fee oranları var. yani tuzlu. bu adreste üzerine tıkladığınız nodların adres bilgilerini verir.

mesela Mehmet Akın arkadaşımızın Kripto isimli node’una bağlanmak için (Bu node yakında yüzlerce olacak ve şimdilik 2000 satoshi ile bağlanmanızı sağlıyor.)

Bedava node bağlantısı verilmez arkadaşlar. Veriyoruz diyenler şunu yaparlar:

 • Önce bahsettiğimiz miktarla fonlamayı yapın derler,
 • sonra size onu geri göndereceğiz derler
 • ama göndereceklerinin garantisi yoktur.

 

 

komutunu verirsiniz ve aşağıdakine benzer çıktı gelir:

 

 

sonra ctrl+c ile çıkıp

tekrar

 

komutunu verdim. aşağıdaki ekran karşılamalı sizi

 

GOSSIPING şu anlama geliyor arkadaşlar: NODElar birbiri ile konuşuyor ama geçici. Yani siz fonlayana kadar. kanalı fonlamazsanız bir süre sonra kopar. yani beleş bağlandım diye sevinmeyin 🙂

 

 

Node ismini ve rengini değiştirme ve adres belirleme

 

 

unutmayın, ağda var olabilmeniz için bağlandığınız nodla aranızda

 

komutu ile satoshi yatırıp bağ yaratmanız lazım. yoksa connect ile ücretsiz bağ kuramıyorsunuz.

 

bunu yaptığınızda txid ile beraber bilgi mesajı alırsınız aksi taktirde error mesajını anlarsınız zaten.

Not:

Ayrıca LN ağında sunucunuzu gördüğünüzde üzerine tıklayın. adresinizi de görebilirsiniz böylece. Sizden gidip bağlandığınız yere uzanan ip renginiz ve sonra kırmızı ise siz ona bağlısınız o siz bağlı değil. Eğer komple tek renk ise ikiniz de birbirinize bağlandınız. Ana node karşılıklı bağlanmayabilir. siz ona bağlı kalın yeter. Ona gelen işlemler sizin de üzerinizden yürüyecek çünkü. Şu an düşük ihtimal de olsa ileride yüzbinlerce node olduğunda istiklal caddesinde dükkanım var diyeceksiniz. İnşallah Testleri ve gelişimi başarılı olursa tabi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

43 Yorumlar

 1. Detaylı açıklama ve örnek kodlar için çok teşekkür ederim.

  Telegram grubu sadece LN için mi?

  1. evet. LN için destek ve toplanma grubu. yüzlerce node olan bir ağ kurma hedefindeyiz. Artık geç kalan bir ülke olmayalım bazı konularda.

  2. Evet. LN için kurduk.

 2. root@docker-s-6vcpu-16gb-nyc1-01:~# lightning-cli connect 030f5c893bc92e3f45955c2c82d9e933bcfb2c68677c0f62b478e5f7f602b549fb 174.138.0.169:9735
  { “code” : -1, “message” : “Could not connect to 030f5c893bc92e3f45955c2c82d9e933bcfb2c68677c0f62b478e5f7f602b549fb after 10 seconds and 1317 attempts” }

  hatası alıyorum

  1. Bu node durduruldu hocam. Test aşamasındayız. Telegram grubunda yenisini bildireceğiz. Testlerle maliyeti düşürdük bayağı.

  2. Bu cihaz fazla bir node kurulumu için. Hata sebebi bizim eski test node u kapamış olmamız. Yeni ana node bilgilerini telegramda paylaşacağız. Fakat bu droplete kurmayın 80 dolara yazık onu bizim yönergelerimizle 10 dolara düşürüp 8 ay kiralarsınız. Para kaybetmeyin boşuna.

 3. Telegram grubunuz kapandı mı katılamadım ?
  Ben de kısa zamanda bir LN Node kurmak istiyorum şuan için ne gibi bir geliri var bilgi verebilir misiniz?

  1. Şu an kim gelirden bahsederse atıyordur ya da niyet başkadır. Önümüzdeki bir yıl içinde dişe dokunur birşey çıkmaz. Bir yıl sonra çoğalmış ve iyi bir ağ oluşturmuşsanız, sistemdeki kapasiteye göre gelir gözle görünür şekilde artar. Mühim o gün için hazır olmak erkenden.

 4. telegram grubunuzun bağlantı linkini paylaşabilir misiniz? bu konuyla ilgili bilgi sahibi olmak ve node ağınıza dahil olmak istiyorum.

  1. tg://join?invite=GWf2XFDE920kyTAK1GrzYg

   Bu bağlantıya tıklarsanız LN grubuna gelebilirsiniz.

 5. Ne kadar süre sonra node lar kısmında isim görebiliriz.

  1. Bir kaç saati bulur. Tabi ayarları doğru yaptıysanız ve bir kanala da bağlandıysanız. Kanallara bağlandıktan sonra funchannel ile satoshi göndermeniz lazım unutmayın.

 6. erdal demir says:

  lightning-cli newaddr komutu ile btc adresi oluşturdum ve btc gönderdim. ama yanlışlıkla tekrar aynı komutu kullanarak yeni bir btc adresi oluşturdum ve farklı bir adres oluşturdu. ilk gönderdiğim adrese gönderdiğim btc adresi iptal mi oldu acaba. listfunds komutuyla baktığımda gönderim onaylandığı ve günler geçtiği halde outputs’da value değeri çıkmıyor. son oluşturulan adresin bakiyesinin kontrol ediyor diye düşünüyorum. sizce ne yapmam gerekiyor.

  1. Bu sorunla hiç karşılaşmadım. Kontrol edip tespit edebilirsem buradan cevabı yorum olarak atacağım.

 7. Eline sağlık dostum güzel anlatım olmuş.
  Aşağıdaki node’u kurdum, bağlanmak isterseniz buyrun 🙂
  PubKey :03e6716879c3bca5c8ed3f24d0da085442c2bf8beaf569347370ea853b8b0435db
  Alias : SERHOTONIN
  URI:03e6716879c3bca5c8ed3f24d0da085442c2bf8beaf569347370ea853b8b0435db@35.227.109.240:9735

  1. Selam node unuz hayırlı olsun. E aşkolsun ama madem kurdunuz önce bağlanın bizim ANADOLUM node’una sonra bize deyin biz de bağlanalım 🙂

 8. Node kurulduktan 10 gün sonra bağlı olunan 3-5 node dan bağlantısı kopmuş, connect dediğimizde bağlanmıyor. Bu neden olabilir.

 9. Merhaba,
  Kanalı fonlayıp bağlantıyı kurmuştum ama 1–2 gün sonra bağlantımın koptuğunu gördüm.
  şimdi “lightning-cli getinfo” yazdığımda;
  “lightning-cli: Connecting to ‘lightning-rpc’: Connection refused”
  hatası veriyor. başınıza geldi mi bu olay?

  1. evet bunun sebebini de bulduk.
   Docker run ile başlattığımız lightning-cli kurulum komutunddaki “master” kelimesini “latest” olarak değiştirip tekrar çalıştırın. Düzelecektir ve bir daha kopma yapmayacağını umuyorum.

   1. docker run –rm –name lightning –network container:bitcoind_mainnet -v /scratch/bitcoin/mainnet/bitcoind:/root/.bitcoin -v /scratch/bitcoin/mainnet/clightning:/root/.lightning –entrypoint /usr/bin/lightningd cdecker/lightningd:latest –network=bitcoin –log-level=debug

    işe yaramıyor
    docker: Error response from daemon: cannot join network of a non running container: 6a2455b714a8a7dab12db8732ac1403b495f1c
    8bf2fed2a4c799aa36b00e5.
    ERRO[0000] error waiting for container: context canceled
    hatası alıyorum ve lightning-cli: Connecting to ‘lightning-rpc’: Connection refused her seferinde
    yardımcı olabilirmisiniz

    1. Aşağıdaki hatada zaten container ın çalıştığını belirtiyor.
     docker: Error response from daemon: cannot join network of a non running container: 6a2455b714a8a7dab12db8732ac1403b495f1c

     docker lightning stop komutunu girin ve sonra yukarıdaki Docker run ile başlayan LN cli kurulum ve ip adresinizi belirttiğiniz komutu tekrar girin.

     1. Bende aynı sorun var stop yapıyorum fakat bir sonuç alamadım yardımcı olursanız sevinirim .

     2. ferhat says:

      aynı sorunu yaşıyorum komutları girmeme rağmen sorun devam ediyor yardımcı olabilir misiniz?

 10. { “peers” :
  [
  { “state” : “GOSSIPING”, “peerid” : “02f6725f9c1c40333b67faea92fd211c183050f28df32cac3f9d69685fe9665432”, “netaddr” :
  [ “104.198.32.198:9735” ], “connected” : false, “owner” : “lightning_gossipd” } ] }

  selam,

  benim connected false olarak geçsede normal yazıyor.Bunu nasıl düzeltebilirim ?

  1. GOSSIPING diyor. yani fundchannel ile bağlandığın kanalı fonlaman gerekiyor kardeşim. CHANNELD_NORMAL diyorsa bağlantın var.

   1. teşekkürler

 11. mrb,
  LN kuralı bir hafta oldu bir problem yoktu dün yeni bir LN kurarken karıştırdım
  ve kurulu olanda “ightning-cli: Connecting to ‘lightning-rpc’: Connection refused”
  uyarısı veriyornasıl d,zeltebilirim
  tşk ler

  1. docker lightning stop komutunu girin ve sonra yukarıdaki Docker run ile başlayan LN cli kurulum ve ip adresinizi belirttiğiniz komutu tekrar girin.

 12. Bana alias yani networkte yayınlanan adımızın nasıl değiştirileceğini tarif edebilir misiniz? Hiç bi yerde bulamıyorum…

  1. docker lightning stop komutunu girin ve sonra yukarıdaki Docker run ile başlayan LN cli kurulum ve ip adresinizi belirttiğiniz komutu tekrar girin.

   1. vala hay Allah razı olsun sizden, şunu aramadığım yer kalmamıştı. Sizin node unuza bağlanacağım ama anatolia idi. Sanırım yazıyı düzenlemiş ikinci bir server kurmuşsunuz kripto’ya ya mı bağlanayım. ve kaç satoshi göndermemiz gerekiyor, teşekkür ederim…

    1. 2000 satoshi yeterli imiş şimdiden teşekkür ederim. Fazla node a bağlanmanın artıları olacak sanırım. Bunu da açıklayabilirseniz çok sevinirim. iyi çalışmalar dilerim…

     1. İnşallah yanlış yazmamışsınızdır. 2000 satoshi ile kripto ya bağlanmayı denedim. Hadi hayırlısı…

 13. Tolga Sezen says:

  Merhaba,

  Kurulumu yaptım;

  Last login: Mon Mar 19 07:04:35 2018 from 74.125.73.96tolgasezen@instance-1:~$ sudo -sroot@instance-1:~# chmod +x /usr/local/bin/lightning-cliroot@instance-1:~# lightning-cli getinfo{ “id” : “02df404c8ed29e9766d6b820e1045d6be77da1a33291c3d19535b1eedb3a7c355f”, “port” : 9735, “address” : [ { “type” : “ipv4”, “address” : “35.204.196.56”, “port” : 9735 } ], “version” : “v0.5.2-2016-11-21-2290-g640ff4b”, “blockheight” : 514535, “network” : “bitcoin” }root@instance-1:~# lightning-cli newaddr{ “address” : “36qDJYixKammQivcJDGUKYuwsabYn2GDdi” }root@instance-1:~#

  0.0024 sat gönderdim 6 noda bağlandım sizi de denedim olmadı sonra denerim dedim fakat bir süre sonra;

  root@instance-1:~# lightning-cli listfunds
  { “outputs” :
  [ ], “channels” :
  [
  { “peer_id” : “02f6725f9c1c40333b67faea92fd211c183050f28df32cac3f9d69685fe9665432”, “short_channel_id” : “514592:1799:0”, “channel_sat” :
  10000, “channel_total_sat” : 10000, “funding_txid” : “07dba33db6d0a1bf7fc9e9e82ef9fa87a34a67d79cc5b737dcd83dd3327c860a” },
  { “peer_id” : “02dcdd7e18b80dc7fd51af34e871901c13f574e4b82325dc74c0beeada5771e8e9”, “short_channel_id” : “514904:904:0”, “channel_sat” :
  10000, “channel_total_sat” : 10000, “funding_txid” : “9a23cd6881e0ba2e77e4cba538c16e3c350f4de3aaf1f9ff298c02433e2c0a55” },
  { “peer_id” : “038a834010a354a4f8ec8438bd50b712e13606fccffb9280af8125e2c9e039ffe7”, “short_channel_id” : “514917:829:0”, “channel_sat” :
  5000, “channel_total_sat” : 5000, “funding_txid” : “c5c03272f47d4b206dc8d970893a9fc80f8940675f624a57410c7a95d9d9e903” },
  { “peer_id” : “02ad6fb8d693dc1e4569bcedefadf5f72a931ae027dc0f0c544b34c1c6f3b9a02b”, “short_channel_id” : “515005:553:0”, “channel_sat” :
  0, “channel_total_sat” : 44000, “funding_txid” : “21eec437963f95d35f1b50b94e34efe84f63ace59a2817614c43cdad23f0dc7c” },
  { “peer_id” : “027ccec61f4bf1fafb5156931da6527dc104ec3613dd4f4050161d89dd76ab494c”, “short_channel_id” : “515158:254:0”, “channel_sat” :
  2000, “channel_total_sat” : 2000, “funding_txid” : “fbc5ded6dbacc1a9a8b5d280c3be024f2cca55b644d47732eccac2b9b81057c1” },
  { “peer_id” : “03f61a5b618361541c1e45fc981c4fdc204ce0ce6da22d4699ab9f612b73bc056f”, “short_channel_id” : “515159:243:0”, “channel_sat” :
  2000, “channel_total_sat” : 2000, “funding_txid” : “9de8711c7b8183fedad267048ea9ac69f0356fe4373fcb598ed52edb03bb8ad2” },
  { “peer_id” : “0327049d8d63f0c40193cdf3afc61817c8647808a4e482de0716fcef74e6d92ebf”, “short_channel_id” : “515162:2047:0”, “channel_sat” :
  2000, “channel_total_sat” : 2000, “funding_txid” : “cbe063d051338cd6914b758684d3b42a9f5c3d75ba52855e7b843762ff905244” },
  { “peer_id” : “022bd091df93de9ccb69891bfe5a4cdf91541ba045aa73eb05f4f66478184bbe89”, “short_channel_id” : “515502:266:0”, “channel_sat” :
  0, “channel_total_sat” : 70000, “funding_txid” : “e4369ab2fcf08d841f7d4c65f9b8b7b61f266b4877f5050b859edd31c47715fc” } ] }

  ve

  “lightning-cli: Connecting to ‘lightning-rpc’: Connection refused”

  Hatası aldım ve belirtiğiniz komut satırını girdim birçok yazı geçti ismim ve idim değişti,

  root@instance-1:~# lightning-cli getinfo
  { “id” : “02df404c8ed29e9766d6b820e1045d6be77da1a33291c3d19535b1eedb3a7c355f”, “port” : 9735, “address” :
  [ ], “version” : “v0.5.2-2016-11-21-2290-g640ff4b”, “blockheight” : 515811, “network” : “bitcoin” }

  ve recksplorer de

  PubKey 02df404c8ed29e9766d6b820e1045d6be77da1a33291c3d19535b1eedb3a7c355f
  Alias YELLOWMONTANA-1-21-2290-g640ff4b
  URI unknown
  Last Update March 29th 2018, 11:27:14 pm
  Color #02df40

  görüldüğü gibi URI unknown oldu eski adıma ve id me geçiş nasıl yaparım bir yardımcı olabilirmisiniz.

  1. docker lightning stop komutunu girin ve sonra yukarıdaki Docker run ile başlayan LN cli kurulum ve ip adresinizi belirttiğiniz komutu tekrar girin.

 14. Merhabalar, Lightning network kurulumu yaparken lightning-cli dosyasına girdiğimizde lightning-cli getinfo ile node id’yi görmek istediğimde unknown flag: –entrypoint/usr/bin/lightning-cli
  See ‘docker run –help’ böyle bir hata alıyorum. bu sorunu nasıl çözebilirim?

 15. LN adresimizde ne kadar btc biriktiğini nasıl kontrol ediyoruz ..

 16. mihraç merhaba, kurulumun ilk 8 kodunu girdikten sonra gereken bekleme süresi esnasında intence-1 çok kullanıldı custom (1vCPU5.5GB makine türüne geçmeyi düşünün) öneriler kısmında da performans arttır seçeneği çıktı ve tamamen bilinçsizce talimatlara uydum. günler geçmesine rağmen blok numaraları sabit bir sayıya takılıp kaldı. Sebebi benim performans arttır önerisine uymam mı ya da başka bir şey mi bilemiyorum fakat bir terslik olduğu kesin. Bana ne yapmamı önerirsiniz?

 17. merhaba. ben tüm işlemleri tamamladım ancak https://lnmainnet.gaben.win/ sitesinde node’umu göremiyorum. Yardımcı olabilir misin?

 18. ustad selamlar,

  gecen gun oturup bir node açtım biraz satoshi de yolladım baglandıgım node için artık false olusmus? bu durum basınıza geldi mi ne biraz baktım Blitz artık yok paralar cope mi gider ya da bu durumda ne yapılabilir..
  # lightning-cli listpeers
  {
  “peers”: [
  {
  “id”: “036487e0bd981617c674c2856fc0050472a0182838e0a4a1a67545c6cdee9f49a0”,
  “connected”: false,
  “channels”: [
  {
  “state”: “CHANNELD_NORMAL”,
  “short_channel_id”: “520122:978:1”,

 19. merhaba bende öncden ipv4 olarak görünüyordu şimdi ipv6 yazıyor ve ip adresi yok

 20. Selam bu fonlama yaptığımız yerlerden fonlamayı geri çekme komutu var mı? Ben sıkıldım sürekli kopmalar oluyor. Kimsede bağlanmıyor zaten. Sistemden yatırdığımız parayı kurtarıp çıkmanın bir metodu var mı?

 21. iyi günler ben kapatmayı düşünüyorum.Nasıl ve hangi kod ile bağlantılarımı koparacağım .Fonladığım bakiyeyi çekmek istiyorum.İlgilenirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir