Vizrt (VizArtist) öğrenme yolları

Öncelikle vizartist nedir sorusunu cevaplamamız gerekiyor:

Vizartist nedir?

Günümüzde TV kanallarında kullanılan bir onair graphics (Canlı yayın grafik) sistemidir. Mesela televizyon izlerken gördüğünüz Alttan geçen kayan haber başlıkları (ticker) veya bantlar (lower third), logo ve diğer tüm değiştirilebilir veriya dayalı grafikleri ekrana verebileceğiniz bir sistemin tasarım yazılımıdır.

Peki normal grafik programlarına göre farkı yahut tercih edilme sebebi nedir? aklıma gelenleri belirteyim

  • Öncelikle render dediğimiz, Görselleri/animasyonları hazırladıktan sonra video halinde çıkış almamızı gerektiren uygulamaya ihtiyacı yoktur. Gerçek zamanlı oynatır ve ekrana da gerçek zamanlı yollayabilirsiniz.
  • Diğer yandan data konusunda anlık güncellenebilme özelliği vardır. mesela after effects yahut photoshop’ta bir bant hazırladınız. içeriği ” Amerika’da terör saldırısı! Ölü sayısı bilinmiyor!” diye bir haber bandı yaptınız. Fakat 2 dakika sonra ölü sayısı ve kimin yaptığı belli oldu. Ne yapacaksınız? yeniden photoshop içinde güncelleyip, kaydedip, oynatıcıya yükleyeceksiniz. ya da bant animasyon içeriyorsa onu tekrar render edip yollayacaksınız falan filan… Fakat daha önce vizrt üzerinde yaptığınız taslak (template) ile sadece operator metni yazacak ve “play” tuşuna basacak. hepsi bu!
  • veri tabanı ve script desteği: İşte burası çok önemli. Vizrt kendi içinde javascript,vbscript ve bir kaç dil daha desteklemekte. Ayrıca 3rd party dediğimiz üçüncü ve kendi oluşturduğunuz yazılımla dışarıda veri ve komut kontrolü sağlamanıza izin vermekte (TCP,UDP connection) ayrıca Kendi kontrol yazılımları olan Trio, Content pilot programları ile de kendi dahili uygulamalarınızı yazmanıza yardım etmekte. Sql server ve xml gibi veri platformlarına da açık.
  • Bunun yanı sıra zaman kazancı sağlamakta.

Vizartist öğrenme konusunda gelince; Nasıl öğrenebilirim?

1- Vizrt şirketinin kendi websitesinde başlangıç ve ileri seviye olmak üzere eğitim videoları mevcuttur. Aslında akademik ve başlangıç/bitiş içeren bir model değil de, daha çok “nasıl yaparım” videoları mevcut. fakat oldukça faydalıdır. bakmak için tıklayınız

2-  Tutsgfx web sitesi de profesyonel eğitim videoları ile bu işin başlangıç ve ileri seviye derslerini vermektedir. Bunun karşılığında 69$ ücret ödeyip bir aylık paket satın alabilirsiniz. benim önerim bu üyeliği alıp, videoları herhangi bir video kaydetme programı ile bilgisayarınıza indirmenizdir.

Vizartist içindeki her tool’u ayrı ayrı tanıtıp başlangıç ve ileri seviye desgin yapmanızı sağlayacak videolarla sizi başlangıç seviyesinde bir designer yapabilirler. advanced seçeneği ile de bir adım daha öteye gidebilirsiniz. Bundan sonrası zaten size ait.

3- Youtube da diğer çözüm olarak sunulabilir. burada kullanıcıların yöntem ve deneyimlerini paylaştığını görebilirsiniz.

Bu işin şu an aktif kursu mevcut değildir diyerek, bu merakınızı da gidereyim 🙂

İleride açılır mı bilmem fakat, Türkiye’de bu işin mantığı bir viz tasarımcısının yanında staj/junior olarak çalışmanızdır. onun dışında online vizrt kurs akademileri açıldı bildiğim kadarıyla. size bunun için de bir kaç öneri de bulunabilirim ileriye dönük.

Güncelleme(5 Kasım 2019): Vizrt şirketi çoğu yazılımının eğitimini ücretsiz veriyor. Tek yapmanı gerek Viz University bağlantısına gdip hesap oluşturmanız. Sonrasında Shopping gibi bir sayfadan ücretsiz olanları sepetinize atıp izleyebilirsiniz. Attığınız dersleri bir süre izlemezseniz pasif duruma düşer ve tekrar silip eklemeniz gerekebilir.

https://www.vizrt.com/community/viz-university

Şimdilik bu kadar.

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir